Télen is BALATON!
Bár legtöbben nyáron utaznak a Balatonhoz, a magyar tenger a hűvösebb, téli hónapokban is nagyon élvezhető. Rengeteg szépséget rejt ilyenkor is a régió, illetve a megszorítások ellenére is számos lehetőség kínálkozik az élményszerzésre. Mi most a Balaton északnyugati csücskében három település – Keszthely, Gyenesdiás és Balatongyörök – látnivalóiból, túrázási lehetőségekből ajánlunk néhányat, ahol biztosan feltöltődhetsz a téli időszakban is.
1. Séta a Balaton fővárosában, KESZTHELYEN
Keszthely a Balaton északnyugati végében, a Keszthelyi-hegység lábánál, a Balaton partján található. A kivételes földrajzi adottságok mellett a Balaton-part legnépesebb, hagyományokban gazdag települése, így méltán nevezik a Balaton fővárosának.
● Járd be a Festetics-kastély parkját!
A város legimpozánsabb látnivalója a Festetics-kastély, mely a város egyik jelképe. A 200 éven keresztül a Festeticsek tulajdonában álló kastély ma Helikon Kastélymúzeum néven muzeális intézményként működik: öt épületben hat állandó kiállítást mutat be. A múzeum jelenleg zárva tart, ezért majd feltétlenül jöjj vissza, amikor megcsodálhatod a 18-19. századi főúri életformát az épen maradt, közel százezres kötetes főúri magánkönyvtárral! Láthatsz főúri hintókat és kocsikat, trópusi növényeket, trófeákat, de itt található Európa egyik legnagyobb vasútmodell-terepasztala is.
A Festetics család hazánk egyik legjelentősebb nemesi családja volt, akik jelentős szerepet játszottak az ország életében. 1739-ben Festetics Kristóf vásárolta meg a keszthelyi birtokot, aki 6 évvel később kezdte meg a kastély építését. Az építkezés, majd bővítés és átalakítás több generáción keresztül zajlott, mire elnyerte a ma is látható neobarokk és neorokokó stílusú formáját.
A kastély parkja természetvédelmi terület, melyben a járvány ideje alatt is kellemes sétát tehetsz.
További információ: http://helikonkastely.hu
● Fedezd fel a sétálóutca épületeit!
Keszthely sétálóutcája (Kossuth utca) nemcsak üzletekkel, éttermekkel, kávézókkal van tele, hanem múzeumokkal is. Sajnos most minden zárva van, de majd a járvány elmúltával az itt található érdekes kiállításokat is felfedezheted. Az épületek többsége műemlékjellegű, a 19. században épült.
A Kossuth utca mellett találod a Fő teret, ahol szintén több látnivaló akad. Itt találod többek között a város életében meghatározó szerepet játszó Festetics György ülő szobrát, a Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplomot, mely a város legrégebbi épülete, benne hazánk legnagyobb felületű gótikus freskójával. De itt van a Szent Lőrinc-kápolna maradványai is a Várkertben.
● A keszthelyi Balaton-part
A Balaton Szálló és a Hullám Szálló épülete az 1890-es években épült – a parti sétánnyal és a mólóval a Monarchia hangulatát idézik. Nem messze, a hatalmas platánsor árnyas lombjai alatt nyáron borfesztivált tartanak. A két régi szálló közötti tér végétől, a Városi Strandtól közelítheted meg a Szigetfürdőt, mely Keszthely egyik leghangulatosabb része. Az első vízre épített fürdőház 1864-ben épült, melyet a 2000-es évek második felében helyre állítottak, s elnyerte 19. századi arculatát.
Ha több időd van Keszthelyen,
érdemes a város további nevezetességeit is felkutatni, illetve a környékét is bejárni, hiszen számos látnivaló akad még.
A teljesség igénye nélkül, csak néhány ötlet:
Séta a keszthelyi Helikon parkban ● Túra a keszthelyi-hegység valamelyik túraútvonalán ● Tekerj a Balatoni Bringakörúton! ● Nézd meg zalaszántói Béke Sztúpát! ● Irány a Rezi vár!
További információ: https://www.keszthely.hu
2. Családi körtúra GYENESDIÁSON
Gyenesdiás a Nyugat-Balaton aktív és családbarát üdülőfaluja a Keszthelyi-hegység lábánál, Keszthelytől 2 km-re, Hévíztől pedig 7 km-re található. Fekvéséből adódóan az aktív kikapcsolódásra számos lehetőség kínálkozik.
Érdemes többször visszatérned, hiszen a Keszthelyi-hegységben változatos túraútvonalakat, kiránduló- és pihenőhelyeket, kilátókat, forrásokat, vadregényes völgyeket találsz, miközben a Keszthelyi-hegység élővilágát, természeti értékeit fedezheted fel. S ha még többet szeretnél megtudni, akkor a Természet Háza Látogatóközpontban (a Festetics Imre Állatpark mellett, jelenleg zárva) az interaktív látványelemekkel, fotóillusztrációkkal, akusztikus és vizuális effektekkel és élethű diorámákkal színesített kiállítás bejárása további ismereteket nyújthat.
Mi most egy olyan túrát ajánlunk, ami nem tartalmaz kaptatókat, akár gyerekekkel együtt is elindulhatsz a járvány ideje alatt is.
Családi körtúra
Az útvonalon olyan kalandokban lesz részed, mint például az elhagyatott kőbányák látványa, a Festetics-kilátó gyönyörű panorámája, csodálatos kép a Fénykereszt szirtjén, de kipróbálhatsz egy erdei tornapályát is, vagy megismerheted a Vadlánlik barlangnyílást, a helyiek titkos pálinkafőzőhelyét, s amihez legenda is kapcsolódik.
Útvonal: Tourinform iroda, Gyenesdiás (Hunyadi. u. 2.) – Hunyadi utca – Kerek-hegy, Festetics-kilátó – Nagymező – Kőbánya – Vadlánlik – Dolomit tanösvény – Fénykereszt – Mária-szobor – Pince köz – József A. utca – Darnay utca – Jókai utca – Tourinform iroda, Gyenesdiás
Menetidő: 2 óra● Táv: 8,6 km● Nehézségi fok: könnyű● Szintkülönbség: 350 m
További információ a túráról: https://www.gyenesdias.info.hu/aktivan/csaladi-tura
További információ: https://www.gyenesdias.info.h
3. Téli élmények BALATONGYÖRÖKÖN
Balatongyörök Keszthelytől 10 km-re fekszik, melyet könnyen megközelíthetjük a 71-es főútról, de vasúton vagy kerékpárúton is érkezhetsz. Györök és környéke az egyik legszebb panorámájú balatoni település. Nem véletlen, hogy már a rómaiak is megtelepedtek itt, kialakítva és meghonosítva fürdőkultúrájukat. A domboldalra épült faluból páratlan kilátás nyílik a Keszthelyi-öbölre és a tanúhegyekre. A látvány lenyűgöző, maradásra késztet.
Balatoni panoráma a Szépkilátóból
A Szépkilátó Balatongyörök és a Balaton legszebb, legcsodálatosabb panorámáját nyújtja.
A 71-es út mentén találod, melyet kerékpárral is könnyen megközelíthetsz. A kilátóhoz érve Eötvös Károly idézete fogad, akit 1855-ben annyira megihletett a dombról elé táruló szép kilátás, hogy az Utazás a Balaton körül című művében (1900) is megemlítette. Egykor Kápolna-dombnak hívták, mert aljában a domonkos rendiek kolostora állt.
képforrás: Balatongyöröki Turisztikai Egyesület
A kilátás valóban lenyűgöző, eléd tárul a Tapolcai-medence tanúhegyei: a Badacsony, a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy, a Haláp vagy a Somló. Az élményt tovább fokozza még a Szigligeti vár csodás látványa.
Számos túraútvonal érinti ezt a pontot, így további túrára is elindulhatsz
Idézet: „Sohasem felejtem el azt a pillanatot, amikor ezt a tündérországot megláttam… Megálltam, mintha lábam gyökeret vert volna.” Eötvös Károly
A Római forrás és jótékony hatása
A Szépkilátó alatti domb tövében található a Római forrás, ahová egy meredek kőlépcső vezet le. Közvetlen közelében találod a 2. századból származó római kori villa romjait és az épülethez tartozó fürdőt. Az itt fakadó forrás egykor a fürdőépület és a villa vízellátását is szolgálta. A forrás jelenleg egy kőkúton keresztül csordogál a fák tövében.
képforrás: Balatongyöröki Turisztikai Egyesület
Római forrásnál egy Kneipp taposó kapott helyet, ahol Te is kipróbálhatod a hidroterápia áldásos hatását.
Le a cipőkkel, 5 perc felfrissülés Neked is jár!
Az itt található vizes taposó a Római forrás vizét használja. A lábad vérkeringését fokozhatod a különböző méretű, formájú és anyagú „talajon” vízben járva, mellyel a talpad reflexzónáit ingerled. Minden lépésnél emeld ki a lábfejedet a vízből, s úgy lépegess lassan! Ezután hagyd lábaidat megszáradni a levegőn, majd melegítsd fel mozgással!
A Szent Mihály-domb varázsa
Balatongyörök és Vonyarcvashegy határán, a környező tájból kiemelkedő, 136 méter magas domb tetején áll a Szent Mihály-kápolna, amely már messziről magára vonja a tekintetedet. Hazánk egyetlen, ma is álló halászkápolnájának látványa lenyűgöző, környezete különleges atmoszférával rendelkezik. A kápolna előtt egy kis tisztás fogad fenyőkkel árnyékolt padokkal, a tisztás végében fából faragott Golgota-szoborcsoporttal, és nem utolsó sorban gyönyörű kilátással a Balatonra.
képforrás: Balatongyöröki Turisztikai Egyesület
A domb egykor a Balaton szigete volt, amely a földmozgások során emelkedett ki és vált a századföld részévé. A római időkben egy őrtorony, a 16. században a Györöki vár, 1622-ben pedig egy kápolna magasodott a dombtetőn.
40 halász legendája
A legenda úgy tartja, hogy a kápolnát halászok emeltették hálából, amiért egy balatoni rianásból megmenekültek. A történet szerint 1739 telén 46 halász dolgozott a Balaton jegén, amikor levált az alattuk lévő jégtábla. Közülük hatan beestek a jeges vízbe, és meghaltak, míg 40 társuk szerencsésen a jégtáblán maradt. A biztos haláltól a hirtelen megforduló szél mentette meg őket, amely a part felé sodorta a jégtáblát. Hálából a halászok megfogadták, hogy kápolnát építenek a dombon.
Valószínűbb, hogy átépítésről vagy felújításról lehetett szó, hiszen ekkor a kápolna már régóta állt. Az épület mellett egy régi temetőhely van, így a dombra felsétálva régi sírok, sírkövek adnak sejtelmes hangulatot az útnak. Itt láthatod a 40 halász Emlékhelyet is: Németh János kerámiája a halászok megmenekülésének állít emléket.
Nyáron több alkalommal koncertet tartanak a kápolnában: a kellemes zenét a domb oldalában üldögélve, a gyönyörű panorámával együtt élvezheted – a felejthetetlen élmény garantált.
További információ: https://balatongyorok.hu
Nyitókép: Balatoni panoráma a Szépkilátóból , Balatongyörök
Képforrás: Balatongyöröki Turisztikai Egyesület