BUDAPESTI WAGNER-NAPOK
2024. június 14–29., Budapest (Müpa)
A Duna-parti Wagner-ünnep során nemcsak a teljes Ring-tetralógia kerül színpadra, de önálló esttel lép fel a dán bariton, Bo Skovhus, a fesztivál záróakkordjaként pedig két alkalommal ismét hallható lesz a legnépszerűbb Wagner-dallamokat összegyűjtő Istenek és hősök című válogatás Fischer Ádám és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar előadásában.
2024-ben immár tizenhat éve annak, hogy a Müpa először mutatta be Fischer Ádám karmester és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara közreműködésével eddigi legnagyszabásúbb, négy estén át zajló produkcióját, Richard Wagner A nibelung gyűrűje című operaciklusát. Hartmut Schörghofer legendás rendezésének korszerűsített változata az idei fesztiválon is látható lesz a Müpa színpadán. A fesztivál művészeti vezetője Fischer Ádám.
Program
● Bo Skovhus dalestje (június 14.)
Az előadások sora a világhírű dán bariton, Bo Skovhus dalestjével indul, aki Wagner Wesendonck-dalai mellett megszólaltatja Strauss, Schönberg és Mahler darabjait. Zongorista partnere a sokoldalú osztrák muzsikus, Stefan Vladar lesz.
● Wagner: Ring – a Müpa dokumentumfilmje (június 19.)
● A nibelung gyűrűje (június 20–23. között)
A nibelung gyűrűje az európai kultúra egyik legmonumentálisabb műalkotása. A több mint tizenhat órányi zenét magában foglaló sorozat négy részes: a rajnai sellők gyűrűjének elrablását feldolgozó prológusból, A Rajna kincséből, a közkedvelt operaslágerekkel teletűzdelt Walkürből, a félelmet nem ismerő Wagner-hős önismereti utazásáról szóló, bölcselkedő Siegfriedből, valamint a világ pusztulását és az új kezdet lehetőségét egyaránt magában rejtő fináléból, Az istenek alkonyából áll.
Wagner „időtlen időkbe” helyezett történetei a 19. században keletkeztek, ám a gigantikus mű mintha fontos figyelmeztetés lenne a Föld lehetséges sorsáról vitázó emberiség számára: van-e még időnk arra, hogy visszaadjuk a gyűrűt a Rajna sellőinek?
Ezúttal is Fischer Ádám kezei alatt, a Magyar Rádió Szimfonikusok Zenekara közreműködésével kel életre Hartmut Schörghofer értő rendezése. Az elmúlt évekhez hasonlóan 2024-ben is elsőrangú neveket találsz a közreműködőgárdában: a négy este során olyan énekesekkel találkozhatsz, mint Iréne Theorin, Christian Franz, Johan Reuter, Karine Babajanyan, Stefan Vinke, valamint olyan visszatérő magyar művészekkel, mint amilyen Schöck Atala vagy Gál Erika.
● Istenek és hősök – a legnépszerűbb Wagner-dallamok (június 25., 29.)
A Budapest Wagner-napok 2024-ben is egy olyan programmal zárul, amely bevezetőként szolgálhat a szerző műveivel még csak most ismerkedők számára, de az elkötelezett rajongóknak is nagy öröm, hiszen az Istenek és hősök elnevezésű koncerten Fischer Ádám a Nemzeti Filharmonikus Zenekar élén a legnépszerűbb Wagner-részletekkel varázsolja el közönségét.
A fesztivál koncepcióját megalkotó Fischer Ádám művészeti vezető és karmester elgondolása szerint a Wagner-napok „legfontosabb célkitűzése olyan előadói stílust kiépíteni, amely megfelel Wagner eredeti elképzeléseinek… Arra törekszünk, hogy előadásaink minél inkább megfeleljenek Wagner víziójának.”
+ Kulinális élmények a Wagner-napok alatt
Kortyoljon bele Wagnerbe! A Budapesti Wagner-napok ideje alatt minden érzékedre igyekeznek hatni, ezért idén se hiányozhatnak a Ring-karakterek által ihletett, egyedi ízvilágú kézműves sörkülönlegességek. A Szent András Sörfőzde kézműves söreit négy ízben, üveges és csapolt verzióban is megkóstolhtod. A Budapesti Wagner-napok címkéjével ellátott italokat a Müpa büféiben pedig akár meg is vásárolhatod, sőt, díszdobozban akár mindegyik karakter hazavihető.
Nyitókép: Siegfried – Wagner, képforrás: Müpa – press, fotó: Posztós János