plakát

helyszín

Budapest, több helyszínen
Budapest, több helyszínen

dátum

2024. 10. 09. - 22.
Lejárt!

LISZT ÜNNEP

Nemzetközi Kulturális Fesztivál

2024. október 9–22., Budapest (Müpa és további helyszínek)

A harmadik alkalommal megvalósuló összművészeti eseménysorozat részeként nagyszabású hangversenyek, zenetörténeti jelentőségű bemutatók, klasszikus és kortárs zenei kamaraprodukciók, mellette könnyűzenei és jazzprogramok, táncelőadások, irodalmi és képzőművészeti vásárok, valamint ingyenes családi programok várnak október 11. és 22. között Budapest legjelentősebb művészeti tereiben és a város számos pontján.

A fesztivált 2021-ben Liszt Ferenc születésének 210. évfordulóján hívták életre, amely a hazai és nemzetközi művészeti élet meghatározó szereplőit és legfrissebb alkotásait emeli programjába és hozza el Magyarországra. A fesztivál főhajtás Liszt zsenialitása előtt, ugyanakkor olyan nagy nemzetközi figyelemre számot tartó összművészeti eseménysorozat, amely évről évre ízelítőt nyújt Liszt páratlan életművéből, ám nem kizárólag a világhírű komponista műveit tűzi műsorra, hanem a művész szellemiségét is megjeleníti számtalan műfajban, inspirációt nyújtva ezzel a kortárs alkotóknak is.

„… Liszt Ferenc az egyetemes zenetörténet egyik legragyogóbb csillaga, olyan kivételes tehetségű és hatású művész, akit több nemzet vall magáénak, ő azonban következetesen magyar alkotóként határozta meg önmagát. Sokan az első komolyzenei „rocksztárként” tekintenek rá, mások szakrális műveit tartják alkotói pályája csúcsának. Egy biztos: az életművét jellemző lenyűgöző minőség, műfaji és formai gazdagság olyan érték, amely számunkra is mértékadó, meghatározó iránytű. Fontos, hogy ne megközelíthetetlen, köztéri szoborként láttassuk Lisztet, hanem közel hozzuk őt a ma emberéhez” – mondta 2021-ben Káel Csaba, a rendezvénysorozatot életre hívó Müpa vezérigazgatója.

Liszt Ferenc nemcsak a 19. század zenetörténetét formálta át: művészete és életműve azóta is tisztán érezhető, legyen szó komoly-, kortárs vagy éppenséggel könnyűzenéről, de a jazzre, sőt még az irodalomra és a táncra is erős hatással bír. Az október 11. és 22. között zajló összművészeti eseménysorozat vendégei mind a Liszt-életérzés modern kori képviselői.

Programajánló

Komolyzene
Az eseménysorozat nagyszabású nyitányán az Árpád-házi Szent Erzsébet történetéből született oratórium, a Szent Erzsébet legendája elevenedik meg nagyszerű hazai és nemzetközi szólisták, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, valamint a Nemzeti Énekkar és a Kodály Zoltán Magya Kórusiskola Gyermekkara előadásában. A címszerepet a kiváló svájci drámai szoprán, Gabriela Scherer énekli, az est karmestere pedig Vashegyi György.
A generációja egyik legjelentősebb karmestereként számontartott Vaszilij Petrenko mindig is rendkívüli becsben tartotta Liszt művészetét, így a Dvořák- és Bartók-művek mellett egy Liszt-darabot is vezényel a Royal Philharmonic Orchestra koncertjén. Az esten a Liszt-specialista Balog József foglalja el méltó helyét a zongoránál.
A Kolozsvári Magyar Opera együttesének estje is kihagyhatatlannak ígérkezik, a Selmeczi György vezette társulat ugyanis kifejezetten ritkán hallható Liszt-kompozíciókból összeállított műsorral érkezik, míg a Jézus Szíve Jezsuita Templomban megrendezett Kórusmaratonon egy egész napon át Liszt művei szólnak majd.
A fesztivál záróprogramján, Martin Haselböck és az Orchester Wiener Akademie koncertjén a költészet és zene sajátos formában kapcsolódnak össze. Az est szólistája a fiatal Ránki Fülöp lesz.

Könnyedebb műfajok
A merészen kísérletező, Bach életművét és a technót ugyanolyan lelkesedéssel tanulmányozó luxemburgi születésű zongorista-zeneszerző, Francesco Tristano koncertjén a klasszikus zenét és a modernebb műfajokokat is megtalálod.
Az elektronikus tánczene úttörőjeként legendássá vált Jeff Mills Tony Allennel és Jean-Phi Daryval közös víziójából született Tomorrow Comes The Harvest projektjét Allen 2020-ban bekövetkezett halála után a tablavirtuóz Prabhu Edouarddal viszik tovább: a különleges hangok és ritmusok kereszteződésére, valamint improvizációra épülő produkció nyújtotta élményt pedig most a budapesti közönség is átélheti.
A saját, alien popra keresztelt műfaját megteremtő zenekar, az Einstürzende Neubauten európai turnéja keretében vadonatúj albumának dalait hozza el a fesztiválra.
Barabás Lőrinc és a Jazzical Trio közös koncertjén több, Liszt Ferenc zenéjére reflektáló kompozíció is elhangzik, megőrizve az eredeti művek fő témáit, ismerős dallamait és karakterjegyeit.
Markus Stockhausen Group idén tavasszal megjelent, Celebration című lemezét a kritika és a közönség elragadtatással fogadta – az együttes Franz von Chossy jazz-zongoristával kiegészülve ad koncertet.

Könnyűzenei minifesztivál
Harmadik alkalommal tér vissza a Liszt Ünnep és az Akvárium közös könnyűzenei minifesztiválja, az Isolation Budapest, amely idén is a színtér legkurrensebb előadóit és formációit hívta meg: többek között fellép Jake Bugg, Seun Kutin és zenekara, Clap Your Hands Say Yeah, Elias B. Ronnenfelt,  Gabriel Ferrandini.

Cirkuszművészet, néptánc
Szinte már hagyomány, hogy a kortárs táncot a cirkuszművészettel ötvöző Recirquel itthon a Müpa fesztiváljain mutatja be legújabb produkcióját. A Vági Bence koreográfiájával és rendezésében látható Paradisum az elpusztult világ elcsendesedését követő újjászületés mítoszáról mesél az együttes védjegyévé vált cirque danse nyelvén.
Szintén a Liszt Ünnepen debütál a hazai közönség előtt a Háromszék Táncegyüttes Ecce Homo címet viselő új előadása, amely Munkácsy Mihály életútjának egy-egy jelentős momentumát kelti életre a kortárs néptánc segítségével.

Irodalom
Ismét a Liszt Ünnep keretében valósul meg a kortárs irodalom hazai és nemzetközi alakjait felvonultató Margó Irodalmi Fesztivál, amelyen a kötetbemutatók, beszélgetések és író-olvasó találkozók mellett Nóvé Soma / iamyank / Vangel Tibor, az Anima Sound System, Vecsei H. Miklós és a QJÚB, valamint Kollár-Klemencz László koncertjét is élvezheted, míg a tavalyi Margó-díjas Visky Andrással Müpa-beli estjén találkozhatsz.

Családi programok
Ugyancsak a „fesztivál a fesztiválban” hagyományt erősíti a Múzeumkert egész napos családi kavalkádja, a PONT Fesztivál, amelyen idén a török kultúrával ismerkedhetnek meg a kicsik és nagyok.

Képzőművészet
A képzőművészet gazdag kínálatból is válogathatsz: a Magyar Nemzeti Galéria Galimberti Sándor és Dénes Valéria életművét bemutató új kiállításán és a Ludwig Múzeum női alkotókat és műveiket fókuszba állító, Női kvóta címet viselő tárlatán túl Közép- és Kelet-Európa legjelentősebb kortárs nemzetközi képzőművészeti vására és Magyarország legnagyobb művészeti kiállítása, az Art Market Budapest is a Liszt Ünnep keretében nyitja meg kapuit. A Néprajzi Múzeum nemzetközi összefogásban megvalósuló Székelyek című kiállítása a történelmi Székelyföld sokszínűségét mutatja be Magyarországonmég nem látott műtárgyak sokaságán keresztül.

További információ: https://www.lisztunnep.hu, https://www.lisztunnep.hu

Nyitókép képforrás: Liszt Ünnep – Facebook